ABD, AB / ABD veri aktarımı sorunuyla ilgili “derinden endişeli”

ABD Ticaret Bakanı, Amerika Birleşik Devletleri’nin geçtiğimiz Temmuz ayında AB Adalet Divanı’nın transatlantik veri transferlerini düzenleyen AB ve ABD Gizlilik Kalkanı anlaşmasını geçersiz kılan bir kararından derin endişe duyduğunu söyledi.

Wilbur Ross, sözde Schrems II davasındaki kararın, Standart Sözleşme Maddelerinin, Bağlayıcı Şirket Kurallarının ve AB-ABD veri aktarımları için diğer mekanizmaların uygulanabilirliği üzerinde olumsuz etkileri olduğunu söyledi.

Ireland Inc tarafından düzenlenen ABD İrlanda Ekonomik Yuvarlak Masası’na hitaben yaptığı konuşmada, veri aktarım mekanizmalarının 7.1 trilyon dolarlık transatlantik ekonomik ilişkinin temelini oluşturduğunu söyledi.

Ross, AB ve ABD şirketlerinin verileri Atlantik üzerinden aktarırken yasal yükler ve belirsizliklerle karşılaşmaya devam etmesi halinde, ABD ve Avrupa’nın ‘ağır ekonomik sonuçlar’ olarak tanımladığı durumlarla karşı karşıya kalacağını söyledi.

Geçen Ağustos ayında, mahkemenin kararına uymak için geliştirilmiş bir AB / ABD veri transferi çerçevesinin potansiyelini değerlendirmek için ortak bir bildiri yayınlandığını söyledi.

Geçtiğimiz Eylül ayında ABD Hükümeti, kuruluşların AB / ABD veri transferlerinin Schrems II kararına uygun olarak uygun koruyucu cihazlar sunup sunmadığını değerlendirmelerine yardımcı olmak için bir beyaz kağıt yayınladığını da sözlerine ekledi.

Ross, Trump yönetiminin, Schrems II kararının yarattığı belirsizliği gidermek ve transatlantik veri akışları ve güçlü gizlilik korumaları için süreklilik gerektiren kalıcı bir çözüm bulmak için AB ortaklarına bağlı kaldığını ve aktif olarak çalıştığını söyledi.

Ticaret Bakanı, bakanlığının İrlanda’nın işletmeleri ve Hükümeti için kaynak sağlamaya devam edeceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir