ABD ekonomisine yardımcı olmak için daha fazla teşvik gerekiyor – Fed başkanı

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell dün gece Covid-19’un yörüngesinin ABD’nin toparlanmasında anahtar olmaya devam ettiğini ve ortadan kaldırılıncaya kadar ekonomiyi desteklemek için daha fazla acil harcamanın “gerekli” olacağını söyledi.

Ancak bıçak sırtı seçimler henüz çağrılmamışken, Washington’da bölünmüş bir hükümet potansiyeli, Kongre’nin aylar süren tıkanıklığı sona erdirmesi ve başka bir dev harcama paketini hızla onaylaması olasılığını azaltmaktadır.

Jerome Powell, Fed’in politika belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) iki günlük toplantısının odak noktasının seçim değil ekonomi olduğunu söyleyerek her türlü siyaset tartışmasından uzaklaştı.

Covid-19 vakalarındaki son artış “özellikle endişe verici”

ABD ekonomik olarak beklenenden daha iyi iş çıkarırken, görünüm “olağanüstü belirsiz” dedi.

Fed başkanı, büyümedeki artışa rağmen “iyileşme hızının yavaşladığı” ve harcamaların yavaşladığı, ekonominin ise Mart ve Nisan aylarında kaybedilen işlerin sadece yarısını geri kazandığı uyarısında bulundu.

“İnsanlar geniş bir faaliyet yelpazesine yeniden katılmanın güvenli olduğundan emin olana kadar tam bir ekonomik iyileşme olası değildir” dedi.

2.2 trilyon dolarlık BAKIM Yasası’nın sağladığı destek, “Şimdiye kadar gördüğümüz toparlanmayı desteklemek için kesinlikle gerekliydi ve genel olarak beklentileri aştı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir