Anlaşmalı veya anlaşmasız İngiltere için ‘önemli kesinti’

Birleşik Krallık hükümeti harcama izleme örgütü, Brexit geçişi sona erdiğinde AB ile Birleşik Krallık ticareti “önemli kesinti” ile karşılaşacak, ticaret anlaşması kabul edilip edilmediğine bakılmaksızın uyardı.

Ulusal Denetim Bürosu (NAO), zaten “yüksek riskli” olarak derecelendirilen yeni sınır kontrollerine yönelik hazırlıkların koronavirüs pandemisi tarafından daha da engellendiğini söyledi.

Kontroller, geçiş döneminin bittiği gün olan 1 Ocak’ta devreye alınacaktır.

İki aydan kısa bir süre kala NAO, önemli BT sistemlerinin henüz test edilmesinin gerektiğini ve kamyonlar için geçiş alanlarının hazır olmadığını söyledi.

Hükümetin, sistemin sorunsuz işlemesi için “hayati” olarak görülen yeterli gümrük görevlisinin bulunmasını sağlamak için gereken adımları hala atmadığını da sözlerine ekledi.

Aynı zamanda, salgın nedeniyle ana Kanal geçişlerinden uzakta ekstra yük kapasitesi elde etmek de dahil olmak üzere ilaç ve diğer kritik malların tedarikini sürdürmeye yönelik sivil acil durum planlarının yürürlüğe konması daha zor hale geliyordu.

Ulusal Yetkilendirme Görevlisi, İngiltere’nin geri kalanından Kuzey İrlanda’ya taşınan mallar için gerekli olan kontrollerle ilgili endişeleri de vurguladı.

Tarımsal gıda ürünlerinin kontrollerinden sorumlu olan Kuzey İrlanda Tarım, Çevre ve Köy İşleri Bakanlığı (DAERA), Brüksel ile devam eden ticaret görüşmeleri ve gerekli tedbirler konusunda “netlik eksikliği” nedeniyle “ciddi şekilde engellenmiştir”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir