Brexit anlaşması% 95 hazır, kilit engellerde boşluklar

Avrupa Editörü

AB-Birleşik Krallık gelecekteki ilişki anlaşmasının% 95’inin tamamlandığı anlaşılıyor, ancak balıkçılık ve anlaşmazlıkların nasıl çözüleceği dahil olmak üzere kilit engellerde büyük boşluklar var.

İlerlemelere rağmen, üye devletler şimdi önümüzdeki günlerde varılabilecek bir anlaşmanın zaman sıkıntısı nedeniyle 1 Ocak’tan itibaren geçici olarak uygulanması ve daha sonra onaylanması gerekip gerekmediğini düşünüyorlar.

AB’nin baş müzakerecisi Michel Barnier, bu sabah kısa üye devletler yapacaktı, ancak ekibinin kıdemli bir üyesi dün koronavirüs için pozitif test ettiği için brifingi Avrupa Komisyonu Genel Sekreteri Ilze Juhansone verdi.

Üye devletlere metnin% 95’inin tamamlandığı, ancak balıkçılık, sözde seviye oyun alanı, yönetişim ve anlaşmazlıkların nasıl çözüleceği konusunda hala büyük boşlukların olduğu söylendi.

Sürecin yeterli zamanı olmayacağına dair endişeler de artıyor.

Geçiş dönemi 31 Aralık günü saat 11’de sona eriyor ve herhangi bir anlaşmanın Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanması da dahil olmak üzere bir dizi zaman alıcı yasal prosedürden geçmesi gerekecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir