Brexit anlaşması tek pazara zarar vermemeli – Von der Leyen

AB başkanı Ursula von der Leyen, Brexit sonrası ticaret görüşmelerinde kaydedilen ilerlemenin kötü bir değerlendirmesinde, herhangi bir anlaşmanın AB tek pazarına zarar vermemesi gerektiği konusunda uyardı.

Avrupa Parlamentosu’na verdiği demeçte, “Bir anlaşmaya varmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız, yaratıcı olmaya hazırız.” diyerek İngiltere’nin adil ticaret kurallarını kabul etmesi gerektiği konusunda uyardı.

Avrupa Komisyonu başkanı, “Ancak, Avrupa refahı ve refahının ana güvencesi olan tek pazarın bütünlüğünü sorgulamaya hazır değiliz.” dedi.

Brüksel’in İngiltere’nin AB üyeliğinin faydalarından dışarıdan yararlanamayacağı uyarısını tekrarladı: “Birliğe tam üye olmak arasında açık bir fark olacak, Bayan Von der Leyen, Avrupa Parlamentosu üyelerinin İngiltere 1 Ocak’ta tek pazarı terk etmeden önce herhangi bir ticaret anlaşmasını tartışabilmeleri ve onaylayabilmeleri için zamanın azaldığına dair hayal kırıklığını kabul etti.

Ancak, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın taktiklerinin anlaşılması gereken net kurallara ihtiyaç olduğunu gösterdiğini söyledi.

“Güven iyi, ancak hukuk daha iyi olduğu için gelecekte bir tarafın sapması durumunda hangi çarelerin mevcut olduğunu bilmek istiyoruz” dedi.

“En önemlisi, son deneyimlerin ışığında, üzerinde mutabık kalınan şeyin gerçekten kararlaştırıldığından emin olmak için güçlü bir yönetişim sistemi şarttır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir