Brexit yasal düzeltmelerinin ve sert taktiklerin son sancıları

Avrupa Editörü

31 Aralık’a doğru ilerlerken, anlaşma için mücadele her iki tarafı da umutsuzluğa kapılmalarına gerek olmadığı umuduyla yaratıcı olmaya zorluyor.

AB ve İngiltere, bu yüzyılda imzalayacakları belki de en önemli anlaşmayı sonuçlandırmaya çalışıyorlar; yaratıcılık ve hukuk her zaman en iyi yatak arkadaşı değildir ve örtü altında yapılabilecek çok şey olabilir.

Her iki taraf da büyük konularda hâlâ birbirinden kilometrelerce uzakta: eşit şartlar, yönetişim ve balıkçılık.

Bu haftanın başlarında, bir hakeme bazı cesur satranç hareketlerinin son çalkantılarda anlaşmanın kilidini açıp açamayacağı soruldu.

Yetkili, “Birkaç satranç hamlesinden biraz daha fazlasını gerektiriyor” dedi. “Hâlâ engellenen birkaç şey var. Ama hala oynanacak bir satranç oyunu var. Bunun için hala zaman var.”

Ancak Perşembe günü, Michel Barnier’in ekibindeki üst düzey bir yetkili Covid-19 için pozitif test etti ve yüz yüze görüşmeler askıya alındı. Bir diplomat bunu büyük bir aksilikten çok bir hıçkırık olarak nitelendirdi ve risk yoksa fiziksel görüşmelerin hızla devam edebileceği umuluyordu. Ama pek hoş karşılanmadı.

Ertesi gün Avrupa Komisyonu’nun genel sekreteri Ilze Juhansone, AB büyükelçilerine oyunun durumu hakkında bilgi vermek için Michel Barnier’in yerine geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir