Covid kısıtlamalarına rağmen yıllık perakende satışları% 8,1 arttı – STK

Ekim ayında perakende satışlar, Covid-19 bordürlerinin sıkılaştırılmasıyla Nisan ayından bu yana ilk kez aylık bazda düştü.

Ancak Merkezi İstatistik Ofisi’nden gelen yeni rakamlara göre,% 0,7’lik mütevazı düşüş, satışların bir yıl öncesine göre% 8,1 daha yüksek olduğu anlamına geliyor.

Gerekli olmayan tüm perakendeciler kapatıldı ve restoranlar 22 Ekim’den itibaren paket servis hizmetiyle sınırlandırıldı. Önlemlerin çoğu önümüzdeki haftadan itibaren çözülecek.

Perakende satış hacimleri, Nisan’da bir önceki yıla göre% 44 ve Mayıs’ta daha geniş bir kilitlenme döneminde% 25’lik rekor düşüş yaşadığından bu yana her ay arttı.

Hırdavat, boya ve cam, elektrikli ürünler ve “diğer” perakende satışlar yine en büyük artışlardan sorumluydu, insanlar evdeki işlere takılırken% 30’un üzerinde bir artış gösterdi.

STK, Ekim ayındaki perakende satışlarının Covid-19 krizi başlamadan önceki Şubat ayına göre% 10.6 daha yüksek olduğunu kaydetti.

Ancak her sektör tam anlamıyla toparlanmadı ve çubuk satışları% 75,3, akaryakıt satışları ise% 20,5 düştü.

Kitap, gazete ve kırtasiye satışları halen% 9,9 azalırken giyim, ayakkabı ve tekstil satışları Şubat ayı seviyelerinin% 4,1 altında kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir