ECB başkanı Lagarde, AB yardımının kilidini açmak için çağrıda bulundu

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Birliği liderlerini potansiyel olarak zararlı bir bütçe çıkmazını sona erdirmeye ve koronavirüs salgınının ikinci dalgasından ciddi bir darbe ile karşı karşıya kalan bir bölgeye yardımın kilidini açmaya çağırdı.

AB’nin salgından en çok etkilenen ülkeler için hayati önem taşıyan 750 milyar avroluk kurtarma fonu, bu hafta Macaristan ve Polonya tarafından bloke edilerek, sonunda bir uzlaşmaya varılsa bile fonların ertelenmesi riskini artırdı.

Avrupa Parlamentosu’nun Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi’ne verdiği bir duruşmada Christine Lagarde, “Yeni Nesil AB paketi gecikmeden faaliyete geçmelidir,” dedi.

“Euro bölgesi ekonomisinin, enfeksiyonlardaki hızlı artıştan ve kontrol tedbirlerinin eski haline getirilmesinden ciddi şekilde etkilenmesi ve yakın vadeli ekonomik görünüm için açık bir aşağı yönlü risk oluşturması bekleniyor” dedi.

Euro bölgesi bu çeyrekte tekrar resesyona girerken Lagarde, ECB’nin 10 Aralık’taki toplantısında, daha acil devlet tahvili alımlarına ve bankalara ucuz kredilere odaklanan önlemlerle politikayı gevşetme sözünü tekrarladı.

“Politika yapıcılar için en önemli zorluk, aşılama iyice ilerleyene ve iyileşme kendi ivmesini oluşturana kadar boşluğu doldurmak olacaktır” dedi.

Lagarde, ECB’nin işinin düşük finansman maliyetlerini “korumak” olacağını savundu, bu iktisatçılar tarafından ECB’nin zaten rekor düzeyde düşük olan borçlanma maliyetlerini düşürmek istemediği anlamına gelen bir ipucu, ancak bu koşulların daha uzun süre devam etmesini sağlamak olduğunu savundu. .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir