ECB’nin Lane, Covid’in ekonomik darbesinin devam edeceği konusunda uyardı

Ekonomi Muhabiri

Avrupa Merkez Bankası Baş Ekonomisti Philip Lane, Covid-19’un makroekonomik darbesinin tıbbi çözümler piyasaya sürüldükten sonra bile muhtemelen devam edeceğini söyledi.

Mezun olduğu okul TCD Ekonomi Departmanı’na internet üzerinden yaptığı konuşmada Philip Lane, Avrupa Merkez Bankası’nın pandemiye tepki olarak gerçekleştirdiği önlem olmasaydı, avro bölgesinin ekonomik çıktısının düşeceğini söyledi. 2022’ye kadar ek% 1,3 ve enflasyon kümülatif olarak% 0,8 daha düşük olacak.

Avrupa genelinde enfeksiyonlardaki mevcut artışın ve kontrol önlemlerinin yeniden uygulanmasının, iyileşme yolunun hala uzun olacağına dair uyarı sinyalleri olduğunu söyledi. ve risklerle dolu. ‘ < Düşük gelirli hanehalklarının salgının ekonomik etkisinden en çok etkilendiğini, ancak aynı zamanda hükümet desteğinden daha fazla faydalandıklarını söyledi.

Ayrıca şirketlerin daha fazla borç aldığına dair kanıtlar var ve bu, salgın sonrası toparlanma sırasında yatırımlarda bir azalmaya yol açabilir.

Ayrıca, borçluların kredi değerliliğine ilişkin endişeler ve kötüleşen bir ekonomik görünüm algısı nedeniyle bankaların daha az kredi verdiği anketlerinde endişe verici sinyaller konusunda uyardı.

Enflasyonla ilgili olarak, ECB baş ekonomisti, “daha da düşük enflasyonun daha uzun bir aşamasını” kabul etmenin tüketim ve yatırıma zarar vereceğini ve gelecekte düşük fiyat büyümesi beklentilerini güçlendireceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir