Enterprise Ireland anketinde Brexit’e hazırlık eksikliği tespit edildi

Brexit’e sadece 35 gün kala Enterprise Ireland’ın yaptığı yeni bir anket, İrlandalı şirketlerin gümrük hazırlığı konusunda endişe verici bir eksikliği ortaya koyuyor.

IHS Markit tarafından İrlanda’daki 600 şirkete yapılan bir anket ve Enterprise Ireland’ın Brexit Hazırlık Denetleyicisini tamamlayan şirketlerin analizi, şirketlerin% 52’sinin gümrük ve lojistiği öncelik olarak gördüğünü gösteriyor.

Ancak yalnızca% 42’si 1 Ocak’taki yeni rejime önemli ölçüde veya tamamen hazır olduklarını düşünüyor.

Ankete katılan 600 şirketin% 22’si hâlâ ne yapmaları gerektiğini anladıklarını söyledi öncelikli konularla ilgili olarak.

Anket ayrıca, katılımcıların% 50’sinin malları Birleşik Krallık’a geldiğinde tüm belgeleri ve prosedürleri kimin yöneteceğine henüz karar vermediklerini,% 30’dan fazlasının ise gümrük prosedürlerinin şirket içinde mi yoksa bir komisyoncu / aracı.

Enterprise Ireland, ankete katılan şirketlerin% 44’ünün gümrük ücretlerini nasıl ödeyeceklerine karar vermediğini,% 50’den fazlasının ise mallarının potansiyel tarifesini henüz belirlemediğini söyledi.

Tánaiste ve İşletme, Ticaret ve İstihdam Bakanı, 2020’nin birçok işletme sahibi için yıkıcı olduğunu ve Brexit’in akıllarındaki son şey olmasının anlaşılabilir olacağını söyledi.

Ancak Leo Varadkar, İngiltere’nin bu yılın sonunda gümrük birliği ve tek pazarı bırakmasının İrlandalı şirketler için büyük değişiklikler getireceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir