Facebook, 12 milyon Covid yanlış bilgisini kaldırdı

Sosyal ağın son rakamlarına göre Facebook, Covid-19 ile ilgili 12 milyondan fazla yanlış bilgi içeriğini bu yıl Mart ve Ekim ayları arasında kaldırdı.

Firmanın yeni Topluluk Standartları Uygulama Raporu, milyonlarca gönderinin, olası fiziksel zarara yol açabilecek sahte önleyici tedbirler ve abartılı tedaviler gibi yanıltıcı iddialar içerdiği için kaldırıldığını gösterdi.

Aynı dönemde Facebook, yaklaşık 167 milyon Covid-19 ile ilgili içeriğe uyarı etiketleri eklediğini, üçüncü taraf doğruluk denetçilerinden gelen ve iddia edilen iddiaları çürüten makalelere bağlantı verdiğini söyledi.

Facebook, pandeminin içerik inceleme iş gücünü bozmaya devam ettiğini söylerken, bazı yaptırım ölçütlerinin koronavirüs salgınından önceki seviyelere geri döndüğünü söyledi.

Bu, potansiyel olarak zararlı gönderileri tespit etmek için kullanılan yapay zekadaki iyileştirmeler ve algılama teknolojilerinin daha fazla dile genişletilmesi anlamına geliyor.

Temmuz ve Eylül arasındaki dönemde Facebook, 19,2 milyon parçalık şiddet ve grafik içerikle ilgili olarak bir önceki çeyreğe göre 4 milyonun üzerinde artışla harekete geçtiğini açıkladı.

Ayrıca site, çocuk çıplaklığı ve cinsel istismarla ilgili 12,4 milyon parça içerikle ilgili işlem başlattı ve bu, önceki raporlama dönemine göre yaklaşık üç milyon artış gösterdi. Bu süre zarfında 2,4 milyondan 3,5 milyon parça zorbalık veya taciz içeriği de kaldırıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir