Hükümet, Debenhams sorununu çözmek için arabulucu atayabilir

Sektör ve İstihdam Muhabiri

Mandate sendikasına göre, Hükümet, Debenhams’ın fazlalık ödemeleri konusundaki uzun süredir devam eden anlaşmazlığını çözmek için bir arabulucu atama olasılığını araştırıyor.

Bu sabah, Taoiseach Micheál Martin, Manda Genel Sekreteri Gerry Light ve Debenhams’ın İrlanda operasyonunun tasfiyeye gittiği Nisan ayında işini kaybeden 1000 işçiyi temsil eden işyeri temsilcileri arasındaki toplantıda haber çıktı.

Kaynaklar, bir saatlik toplantı sırasında Taoiseach’in, hükümetin işçiler ve tasfiye memurları Andrew O’Leary ve KPMG’den Kieran Wallace arasındaki çıkmaza son vermek için üçüncü bir taraf atamayı düşündüğünü belirtti. Son sekiz aydır bazı işçiler, tasfiye memurlarının stokları kaldırmasını ve tasfiyeyi ilerletmesini engelleyen 11 Debenhams mağazasını topladı.

İşçiler, bir 2016 toplu sözleşmesi kapsamında müzakere edilen hizmet yılı başına dört haftalık gelişmiş artıklık sürelerini finanse etmek için bu hisse senedinin gelirlerinin çitle çevrilmesi gerektiğini savunuyorlar.

KPMG, şirket iflas ettiğinden, önceki toplu sözleşmenin artık geçerli olmadığını ve eski personelin yalnızca yasal olarak, haftalık 600 € olarak sınırlandırılan hizmet yılı başına iki haftalık yasal fazlalık hakkına sahip olduğunu iddia ediyor.

Ayrıca, işçilerin hissenin 20 milyon avro değerindeki değerlemesine itiraz ediyor, bunun 10 milyon avrodan daha düşük bir değere sahip olduğunu ve yasal olarak, gelir gibi tercihli alacaklıların kalan gelirler üzerinde ilk hak talebinde bulunduğunu söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir