İçerik Başlığı

Analiz: Hastalık presenteeism çalışan ve şirket hem de olumsuz sonuçlar doğurabilir
By Alison Collins , Manchester Metropolitan Üniversitesi
nedeniyle evden çalışma konusunda dramatik artış coronavirüs olasılıkla için kalıcı bir özelliği haline görünüyor en azından haftanın bir bölümünde birçok organizasyon . Ancak bu hem çalışanlara hem de işverenlere birçok fayda sağlarken , aynı zamanda hasta iken daha fazla insanın çalışmasına da yol açması muhtemeldir. Bu uzun vadede insanların sağlığı için iyi değildir ve şirketlerin çalışanlarını gerektiğinde izin almaya aktif olarak teşvik etmelerini gerektirecektir.

Evden çalışmak, çalışanların bakım sorumluluklarını ve diğer iş dışı taahhütleri iş talepleriyle dengelemesine ve işe gidip gelme sürelerini kısaltmasına ve işle ilgili stresi azaltmasına olanak tanır. Kuruluşlara sağladığı faydalar arasında artan üretkenlik ve temel ofis saatleri dışında konferans görüşmeleri gibi işveren ihtiyaçlarını karşılamak için personelden daha fazla esneklik bulunur.

Evden çalışan kişiler , ofiste çalışan personele göre daha az hasta günü geçirme eğilimindedir . Birçoğu, ofise gidip gelme veya tam bir gün çalışma zorunluluğundan kaçınırken iş yüklerinin üstesinden gelmelerine izin verdiği için hasta iken evden çalışma yeteneğini gerçekten takdir ediyor. Ayrıca, çalışanların bulaşıcı hastalıkları meslektaşlarına yaymasını da önler – şu anda herkesin zihninde ön planda olan bir şey.

RTÉ Radio 1’in Drivetime programından, HR Suite’ten Caroline McEnery, evden çalışan insanların hakları üzerine

Yani, hasta olduğunda çalışmak her zaman kötü değildir. Hastalık hazırlığı olarak bilinen karar, bir dizi faktörden etkilenir . Bunlar, şirketinizin hastalık devamsızlık politikalarını (ve yöneticiler tarafından nasıl uygulandıklarını), çalışanın finansal baskılarını, ücretli hastalık izni olup olmadığı, yüksek iş yükü, sıkı son teslim tarihleri ​​ve iş güvensizliğini içerir.

Gönüllü olduğunda, hastalık hazırlığının başka olumlu faydaları olabilir. Çalışanların kronik veya uzun vadeli bir durumu varsa ve hastalığa rağmen çalışmak istiyorsa, esnek çalışma veya ev ödevi gibi destekleyici çalışma düzenlemeleri, işte kalmalarına yardımcı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir