İngiltere’de işsizlik oranı% 4.8’e yükseldi, işten çıkarmalar rekor kırdı

Birleşik Krallık’taki işverenler üçüncü çeyrekte rekor sayıda personeli işten çıkardı ve işsizlik oranı sıçradı.

Bu, maliye bakanı Rishi Sunak’ın Covid destek tedbirlerine U dönüşü yapmadan önce işgücü piyasasının hızla düştüğünü gösteren resmi verilere göre.

Ulusal İstatistik Ofisi bugün yaptığı açıklamada, Eylül ayına kadar geçen üç ay içinde 314.000 İngiliz işçisinin ikinci çeyreğe göre 181.000 daha fazla işten çıkarıldığını söyledi.
ekonomistlerin Reuters anket ve Kasım 2016 için üç aydan beri en yüksek oranda beklendiği gibi UK işsizlik oranı% 4,8’e yükselmiştir
Dün halk ve yatırımcılar, Pfizer ve BioNTech’in deneysel bir Covid-19 aşısının denemelerde% 90’dan fazla etkili olduğu haberiyle alkışlanırken, ONS verileri birçok Britanyalı için zor ayların beklediğini gösterdi.

Capital Economics danışmanlığından ekonomist Ruth Gregory, “Eylül ayında işsizlik oranının Ağustos’taki% 4,5’ten% 4,8’e yükselmesi, serbest geçiş planının önceki ölçeklendirmesinin zarar verdiğini gösteriyor” dedi.

“Ve toparlanmayı tersine çevirecek ikinci kilitlenme ile, işsizlik oranı yine de önümüzdeki yıl yaklaşık% 9’a tırmanabilir” dedi.

İstihdam çeyrek boyunca 164.000 azaldı,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir