Merkez Bankası ipotek kurallarında değişiklik yok

Ekonomi Muhabiri

Merkez Bankası bugün ipotek kredisi ile ilgili temel kurallarını değiştirmeden bıraktı ve ayrıca banka rezervlerine ilişkin bazı düzenlemelerdeki gevşemesini gelecek yıla kadar uzattı.

Ancak Merkez Bankası Başkanı, yüksek kurumsal ve devlet borç seviyelerinin etkileri üzerindeki “artan belirsizlik” ile ekonominin karşı karşıya olduğu durumun hala “çok zor” olduğu uyarısında bulundu.

Merkez Bankası, son Finansal İstikrar İncelemesinde, ipotek kurallarının hem borç alanların hem de borç verenlerin Covid-19 gibi şoklara dayanma kabiliyetini artırdığını ortaya koyuyor.

2010’larda başlayan ve mevcut kuralların altına girecek olan ipoteklerin pandemi sırasında ödeme kesintilerinden yararlanma olasılığının düşük olduğunu belirtti.

Mevcut Merkez Bankası kuralları, krediyi bir mülkün değerinin% 70 ila% 90’ı arasında bir ipotek üzerindeki değer limitleriyle sınırlandırır ve borçlunun ilk kez alıcı veya alım satım yapmasına bağlı olarak değişir.

Kredi-gelir kuralı maaşın üç buçuk katıdır, ancak bankaların bu limitlerin üzerine çıkması için bir miktar boşluk vardır.

Merkez Bankası mortgage talebinde yakın zamanda bir toparlanma kaydetti, ancak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir