Norwegian Air, Yüksek Mahkemede müfettişlik arıyor

Havayolu şirketi, Norwegian Air’in İrlanda Yüksek Mahkemesinden, koronavirüs salgını sırasında çöküşü engellemek için devasa borcunun yeniden yapılandırılmasını denetlemesini istediğini söyledi.

Norveç hükümeti geçen hafta havayolunun devlet fonlarının başka bir enjeksiyonu talebini reddetti ve ertesi gün şirket, daha fazla nakde erişimi olmadığı takdirde 2021’in başlarında operasyonları durdurma riski altında olduğunu söyledi.

Şirket üniforması giyen yaklaşık 100 Norveçli Hava personeli, daha önce Oslo’daki parlamento binası önünde gösteri yaptı ve havayoluna ve endüstrinin geri kalanına daha fazla devlet desteği talep etti.

Avrupa’nın üçüncü en büyük düşük maliyetli havayolu ve New York ile diğer büyük ABD şehirlerine hizmet veren en büyük yabancı havayolu olmak için hızla büyüyen Norveç’in borç ve yükümlülükleri Eylül sonunda 7,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Şirketten yapılan açıklamada, “Norveç, uçak varlıkları İrlanda’da tutulduğu için İrlandalı bir süreci seçti” dedi.

“Norveç’in mevcut nakit pozisyonu ve ileriye dönük tahminlere dayanarak, şirket yukarıda belirtilen süreci gerçekleştirmek için yeterli likiditeye sahip olduğuna inanıyor.”

Finans Direktörü Geir Karlsen, şirketin alacaklılarla bir araya geleceğini ve borcun ve filonun nasıl yeniden yapılandırılacağını tartışacağını ve böylece Norwegian Air’in süreçten daha güçlü bir konumda çıkacağını söyledi. Şirketin alacaklıları, leasing firmaları ve bankalardan oluşuyor.

“Covid-19 patlak verdiğinden beri tüm büyük alacaklılarla iyi bir diyalog kurduk, bunun çok büyük bir sürpriz olacağını sanmıyorum” dedi Bay Karlsen. “Bunu atlatacağımız ve iyi bir çözüm bulacağımız konusunda iyimseriz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir